Zjazd Kirklandystów we Wrocławiu

Za nami kolejny naprawdę intensywnie i owocnie spędzony tydzień. W dniach 22-25 III we Wrocławiu odbył się ostatni w tym roku akademickim zjazd stypendystów Programu Kirklanda.

Zjazd obfitował w ciekawe wykłady spotkania: w Urzędzie Marszałkowskim przyjął nas Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego pan Andrzej Jaroch;  dr. Karol Chwedczuk-Szulc Z Uniwersytetu Wrocławskiego mówił nam o zmianach ładu globalnego. Spotkali się też z nami przedstawiciel ARAW i kierownikiem Projektu Study in Wrocław, pan Mirosław  Lebiedziem, oraz przedstawiciel Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, który opowiadał o pracy w przestrzeni dawnej fabryki zaadaptowanej na potrzeby domu akademickiego BESECAMP.

Zjazdy stwarzają możliwość poznawania Polski: Stypendyści zwiedzili, najstarszą części Wrocławia z gmachami Uniwersytetu na czele; mieli też okazję zapoznać się z historią najnowszą, zwiedzając Centrum Historii Zajezdnia oraz poznać nowoczesne metody promowania ekologii  w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. Był też czas na warsztaty tańca dawnego i koncert w Oratorium Marianum oraz na uroczystą kolację z okazji 101 urodzin patrona Programu – i wypadającego w czasie zjazdu święta Navruz – nowego roku obchodzonego przez naszych Stypendystów z Azji Centralnej.

Zjazd poprzedziły świetne warsztaty z prezentacji naukowych, przeprowadzone przez Piotra Czekierde z Collegium Vratilaviense. Po zjeździe natomiast część Stypendystów wzięła udział w organizowanej przez naszych Absolwentów wyprawie górskiej na Wielką Sowę – kolejny szczyt Korony Polskich Gór zdobyty przez Kirklandystów.