Zakończenie XXIV edycji Programu Kirklanda

34 stypendystów, 9 wyróżnień, 8 krajów, bardzo dużo osiągnięć, zarówno naukowych, jak i społecznych, a przede wszystkim wiele nowych znajomości i przyjaźni – to bilans zakończonej 27 czerwca 2024 r. XXIV edycji Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda. Do grona absolwentów Programu dołączyły kolejne 34 osoby – tym samym liczbę  absolwentów Programu Kirklanda przekroczyła 1000 osób, a symboliczny Dyplom 1000 Absolwenta otrzymała Maryna Ochorodniiczuk, stypendystka z Ukrainy.

Uroczystość zakończenia XXIV edycji Programu Kirklanda odbyła się w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem pani Urszuli Gacek, Ambasador RP przy Radzie Europy w Strasburgu i Konsul Generalna RP w Nowym Jorku, senatorki i europosłanki, która przedstawiła kulisy swojej pracy w dyplomacji w krajach Europy Wschodniej i Azji Centralnej, z których pochodzą stypendyści Programu Kirklanda. Następnie Agnieszka Mazur, Dyrektorka Programowa PAFW oraz Agata Wierzbowska-Miazga, Prezeska Fundacji Liderzy Przemian wręczyły 34 stypendystom dyplomy uczestnictwa w Programie Stypendialnym im. Lane’a Kirklanda.

W uroczystości wzięli udział liczni goście, m.in. Aleksandra Kujawska z Fundacji Kościuszkowskiej, Michał Skowroński, przedstawiciel NAWA, John Fells, Academic Director Graduate School for Social Research, a także opiekunowie naukowi stypendystów oraz współpracownicy i przyjaciele Programu Kirklanda.

To było święto wszystkich Kirklandystów. Podsumowaliśmy miniony rok akademicki, doceniając sukcesy i zaangażowanie stypendystów w naukę języka polskiego, wspominając wyprawy w góry organizowane w ramach programu outdoorowego, a także zapoczątkowaną przez tegorocznych absolwentów nową tradycję – bal Kirklandystów dla uczczenia urodzin Lane Kirklanda, Patrona Programu.

Liczymy, że studia w Polsce były dla nowych absolwentów Programu Kirklanda źródłem cennych doświadczeń, nowej wiedzy i trwałych przyjaźni. Wierzymy, że pobyt w naszym kraju stał się dla wszystkich inspiracją do dalszego rozwoju i podejmowania nowych wyzwań.

zdjęcia: Mariusz Michalik audiowizualny.com