• pl

Stypendyści Kirklanda na Kongresie PIASA

Na początku czerwca stypendyści Programu Kirklanda wzięli udział w IX Światowym Kongresie PIASA, organizowanym przez Polski Instytut Nauk i Sztuk (Polish Institute of Arts and Sciences, Nowy Jork) oraz uczelnię Collegium Civitas.

Wydarzenie zgromadziło w Warszawie ponad 200 naukowczyń i naukowców z całego świata. Tematem przewodnim obrad była „Polska w świecie”. Kongres stanowił forum dyskusji na różnorodne tematy z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, a także ekonomicznych. Goście mieli możliwość uczestniczenia w około 50 panelach tematycznych, poruszających takie tematy jak literatura, sztuka, historia, politologia, czy stosunki międzynarodowe.

Udział stypendystów Programu Kirklanda w tym wydarzeniu był znaczący, ponieważ celem Programu Kirklanda jest dzielenie się polskim doświadczeniem transformacji ustrojowej i integracji z Unią Europejską, a tegoroczny Kongres PIASA zbiegł się z rocznicami ważnymi dla historii najnowszej Polski: 35. rocznicą transformacji ustrojowej, 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO oraz 20. rocznicą członkostwa w Unii Europejskiej. 

Różnorodność tematów podejmowanych podczas Kongresu, dotyczących zarówno spraw międzynarodowych, jak i regionalnych, pozwoliła stypendystom na udział w wielu wykładach i panelach, które były ważne także z punktu widzenia ich krajów, między innymi sesjach poświęconych współpracy między krajami Europy Wschodniej i Środkowej oraz roli Ukrainy w tym kontekście, a także sprawom bezpieczeństwa i geopolityki. Stypendyści podkreślali, że jednym z najważniejszych aspektów kongresu były możliwości networkingowe i okazja do nawiązania kontaktów z ludźmi z różnych branż i krajów.

„Kongres Piasa 2024 utwierdził mnie w przekonaniu, że przyszłość współpracy międzynarodowej, w tym między Ukrainą a innymi krajami Europy, rysuje się w jasnych barwach. Wspólne działania, wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie są kluczem do stabilności i rozwoju regionu” – podsumowała Kongres Iryna Pavelko, stypendystka z Ukrainy. Natomiast Razmik Martirosyan, stypendysta z Armenii, zamierza przygotować artykuł na temat polskiej społeczności w Armenii i spróbować swoich sił w roli prelegenta w przyszłorocznej konferencji.