• pl

Premiera filmu dokumentalnego „Zaginiony, odnaleziony, ukryty”

Na początku lipca, w Pałacu Rzeczypospolitej, na zaproszenie Biblioteki Narodowej odbyła się wyjątkowa premiera filmu dokumentalnego „Zaginiony, odnaleziony, ukryty” w reżyserii naszego Absolwenta, Vahrama Mkhitaryana .

Ten film, zrealizowany we współpracy Polski i Armenii, zabiera widzów w niezwykłą podróż śladami średniowiecznego ormiańskiego rękopisu, Ewangeliarza ze Skewry stają się tu metaforą historii mniejszości ormiańskiej w Polsce, a także świadectwem siły przetrwania i znaczenia dziedzictwa kulturowego.

To nie tylko dokument historyczny, ale także film podróży, ukazujący, jak rękopisy — podobnie jak ludzie — mają swoje losy, są świadkami dramatycznych wydarzeń, a te, które przetrwały, są prawdziwymi szczęściarzami.

Uroczysta projekcja w gościnnych murach Biblioteki Narodowej, w której Ewangeliarz jest zdeponowany, było świętem dla naukowców i mniejszości Ormiańskiej w Polsce – na pokazie byli obecni przedstawiciele tych środowisk, na czele z Konsulem Honorowym Republiki Armenii, panem Hraczją Bojadżjanem.

Premiara była okazją do spotkania z bohaterami i świadkami niezwykłej historii, którą dokument odkrywa przed widzami. Pokaz był też świętem społeczności Kirklandystów – poza reżyserem, który jest Absolwentem Programu w pokazie wzięły udział przedstawicielki Zespołu oraz Absolwentka Programu Kirklanda, Diana Hovakimyan.

Film powstał dzięki Fundacji Mlecznego Brata. Scenariusz i zdjęcia przygotował Vahram Mkhitaryan wraz z Aleksandrą Majdzińską. Jesteśmy dumni, że wśród twórców i uczestników tego projektu są nasi absolwenci, którzy nieustannie budują mosty między kulturami i promują dialog między Polską a Armenią.