Inauguracja XXV edycji Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda w Krakowie
Dwudziestą piątą, jubileuszową edycję Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda zainaugurowano w historycznych wnętrzach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystów i zaproszonych gości, wśród których byli opiekunowie naukowi stypendystów, koordynatorzy i animatorzy Programu, powitali prof. dr hab. Paweł Laidler, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. dydaktyki, dr Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Agata Wierzbowska-Miazga, Prezeska Fundacji Liderzy Przemian.
W przemówieniach podkreślano znaczenie idei Programu Kirklanda i jego celu, jakim jest dzielenie się polskim doświadczeniem transformacji ustrojowej i integracji z Unią Europejską, podkreślano wagę zaangażowania społecznego oraz możliwość czerpania z polskich doświadczeń w zakresie rozwoju demokracji, gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego. Na zakończenie części oficjalnej przywitano stypendystów, przedstawiając reprezentacje poszczególnych krajów.
Wykład inauguracyjny „Polska w NATO i w Unii Europejskiej” wygłosiła dr hab. Magdalena Góra, profesor w Instytucie Studiów Europejskich UJ, przedstawiając szerokie tło historyczne i korzenie polskiej drogi do członkostwa w NATO i UE. Wykład, wygłoszony w jubileuszowym roku 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO oraz 20. rocznicy akcesji Polski do UE, był inspiracją dla stypendystów, którzy na zakończenie prelekcji zadawali pytania dotyczące sytuacji ich krajów w kontekście starań o wkroczenie na drogę członkostwa.
W tym roku studia doskonalące w ramach Programu Kirklanda rozpoczęło 34 profesjonalistów oraz 3 naukowców w ramach ścieżki Kirkland Research. W tegorocznej edycji biorą udział przedstawiciele wszystkich 10 krajów współpracujących z Programem. Na stypendium do Polski przyjechało 8 osób z Armenii, 7 z Ukrainy, 6 z Białorusi, 4 z Gruzji, 3 z Uzbekistanu, 2 z Kazachstanu oraz po jednej z Azerbejdżanu, Kirgistanu, Mołdawii i Tadżykistanu.
Stypendyści będą afiliowani w czterech miastach: Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu, gdzie pod okiem opiekunów naukowych będą przygotowywać prace dyplomowe oraz uczestniczyć w zajęciach akademickich. Naukowcy biorący udział w Programie Kirkland Research są zobowiązani do napisania i opublikowania artykułu naukowego ze swojej dziedziny przy wsparciu opiekuna naukowego.
Liczymy, że pobyt w Polsce będzie dla tegorocznych stypendystów Programu Kirklanda źródłem cennych doświadczeń, nowej wiedzy i trwałych przyjaźni. Wierzymy, że pobyt w naszym kraju będzie dla wszystkich inspiracją do dalszego rozwoju i podejmowania nowych wyzwań.
Fot. Basia Budniak