II zjazd stypendystów w Warszawie

II Zjazd Stypendystów Programu Kirklanda w Warszawie odbył się tradycyjnie, jak co roku, w styczniu, tuż po uroczystym rozdaniu dyplomów stypendystom Kirkland Research.

Trzydniowe spotkanie stanowiło doskonałą okazję do bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami świata polityki, międzynarodowych organizacji, NGO i kultury. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pracownicy Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR): pani Katya Andrusz, Rzeczniczka ODIHR, oraz pan Ulvim Akhundlu, Zastępca Szefa Wydziału Wyborczego ODIHR. Ponadto uczestnicy mieli okazję rozmawiać z panią Anną Kostrzewą-Misztal, Zastępcą Dyrektora Departamentu Wschodniego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oraz z reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym Krzysztofem Zanussim.

W ramach programu kulturalnego stypendyści zwiedzili Muzeum Historii Warszawy oraz Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo, w czwartkowy wieczór mieli okazję uczestniczyć w spektaklu muzycznym pt. „We Will Rock You” w Teatrze Muzycznym Roma. Na zakończenie zjazdu, stypendyści odwiedzili siedzibę Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Podczas tej wizyty przedstawiciele Fundacji oraz fundacji realizujących programy PAFW zaprezentowali swoją ofertę i działalność, takie jak Study Tours to Poland (Mirosław Skórka, FLP), Przemiany w Regionie RITA (Agnieszka Świeczka, FED), WEASA (Tatevik Hovhannisyan, Kolegium Europejskie), a także inne programy dotyczące rozwoju lokalnego i aktywizacji obywatelskiej (Agnieszka Mazur, Katarzyna Świątkiewicz, PAFW). Ponadto omówiono projekt „Pytamy o zielone” (Elżbieta Dydak, FRSI).