• pl

Uniwersytet w Batumi otwarty na współpracę z Programem Kirklanda

We wrześniu na Uniwersytecie im. Szoty Rustawelego w Batumi odbyło się polsko-gruzińskie spotkanie, dotyczące możliwości współpracy w zakresie promocji Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda wśród absolwentów uczelni i w środowisku akademickim.

Przedstawicielki Fundacji Liderzy Przemian zaprezentowały założenia, zasady i historię Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda, którego celem jest wsparcie młodych liderów i naukowców w zdobywaniu wiedzy oraz doświadczenia za granicą. Podczas spotkania podkreślano wagę korzystnej dla obu stron bezpośredniej współpracy. Dla Programu Kirklanda współpraca z uczelniami, które mają programy absolwenckie, jest bezcenna ze względu na promocję oferty i nabór przyszłych stypendystów. Natomiast uczelnie w krajach Programu, dzięki współpracy w zakresie promocji, zyskują ciekawą ofertę stypendialną dla swoich absolwentów oraz pracowników naukowych. Nie bez znaczenia pozostaje, że wielu stypendystów wraca do krajów i, zgodnie z założeniami Programu, przenosi tam zdobyte w Polsce wiedzę i doświadczenie.

Gruzja zajmuje czwarte miejsce wśród krajów Programu pod względem liczby absolwentów. Dotychczas Program Kirklanda ukończyło 70 obywateli Gruzji. W roku akademickim 2024/2025 w Programie biorą udział kolejne cztery Gruzinki. Liczymy, że dzięki współpracy z placówkami akademickimi w Gruzji, ta liczba będzie się zwiększać.

Spotkanie zakończyło się wspólną deklaracją współpracy w zakresie promocji Programu wśród gruzińskich absolwentów Uniwersytetu oraz pracowników naukowych, pamiątkową fotografią oraz zwiedzaniem historycznego budynku Uniwersytetu, który został zaprojektowany przez polskiego architekta Aleksandra Szymkiewicza.

W spotkaniu wzięły udział członkinie Zespołu Kirklanda Urszula Sobiecka, dyrektorka, Joanna Pietrzak, koordynatorka Programu Kirklanda, Joanna Stanisławska koordynatorka Projektów Postyspendialnych i Irina Tkeshelashvili, absolwentka Programu, wieloletnia animatorka Programu oraz przedstawicielki Uniwersytetu w Batumi profesor Tamara Siradze, wicerektor Państwowego Uniwersytetu im. Szoty Rustavelego w Batumi, profesor Inga Shamilishvili, zastępca rektora ds. Akademickich, Minister Edukacji, Kultury i Sportu A.R. Adżarii, dr hab. Ivdit Diasamidze, dr hab. Zhuzhuna Gumbatidze oraz zastępczyni kierownika Departamentu Planowania Strategicznego Khatuna Khabadze.

Państwowy Uniwersytet im. Szoty Rustavelego w Batumi jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym, naukowym i kulturalnym w Gruzji. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz kierunków studiów, w tym nauki społeczne, sztukę, inżynierię i zarządzanie. Dzięki nowoczesnym programom nauczania oraz współpracy z międzynarodowymi uczelniami, Uniwersytet kładzie duży nacisk na rozwój kompetencji praktycznych studentów. Jest również znany z aktywności w badaniach naukowych oraz promowania kultury gruzińskiej. Pod jego auspicjami zrealizowano szereg projektów naukowo-badawczych o znaczeniu międzynarodowym i krajowym, w jego gościnnych progach zorganizowano szereg międzynarodowych konferencji naukowych i sympozjów, a kadra akademicka uczelni aktywnie uczestniczy w konferencjach naukowych i programach wymiany w różnych krajach świata.