nr 42
Wrzesień 2023
Drodzy Kirklandyści!
Prezentujemy Wam Biuletyn w nowym wydaniu – w pełni internetowym. Mamy nadzieję, że ułatwi to czytanie go na różnych urządzeniach, również tych mobilnych.
Od tego numeru będziemy publikować Biuletyn raz w roku i będzie on przedstawiał życie całego ostatniego rocznika Programu w tym czasie. Będziemy przedstawiać w środowisku Kirklandystów nowych członków naszej społeczności, ale jak zwykle najwięcej miejsca poświęcać będziemy działaniom Absolwentów. W tym roku zrealizowanych zostało kilka bardzo ciekawych projektów, wielu Absolwentów skorzystało też z grantów wyjazdowych na konferencje w Polsce. Konkursy grantowe i możliwości dofinansowania udziału w ważnych wydarzeniach będą kontynuowane w kolejnym roku akademickim. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej grupy na FB, gdzie zawsze dostępne są najświeższe informacje.
Bądźmy w kontakcie!
Podczas uroczystości Zakończenia Programu w czerwcu 2023 pożegnaliśmy oficjalnie Annę Więcek, znaną dobrze większości Absolwentów, wieloletnią koordynatorkę Programu Kirklanda, która przeszła na emeryturę. Na pewno będziemy jeszcze współpracować przy rozmaitych okazjach, a tymczasem życzymy Ani odpoczynku po bardzo pracowitym ostatnim roku!
Nową koordynatorką Programu Kirklanda została Joanna Pietrzak, którą przedstawiamy szerzej w tekście poniżej. Witamy z Zespole!
O tym, co się działo w ostatnim roku
Khrystyna Nikolaichuk, Ukraina
33-letni kapitan wyrusza w podróż. Początek nowej historii…
Khrystyna Nikolaichuk, Ukraina
Przez bajkę do radości: malowanie ścian sali w przychodni dla dzieci
Gunay Pasha, Azerbejdżan
Wi̇rtualna podróż kulturalna po pi̇ęci̇u krajach
Olena Pozniakova, Ukraina
„Nic dwa razy” - wiersz inspirowany poezją Wisławy Szymborskiej
Z życia absolwentów
Joanna Stanisławska, koordynatorka ds. projektów poststypendialnych PK
Zjazd jubileuszowy rocznika 2008/2009 w Opolu
Lena Kren, Białoruś
Krocz z nami
Tatev Khachatryan, Armenia
Spotkanie kirklandystów w Erywaniu
Halyna Lystvak, Ukraina
„Książka z domu” dla ukraińskich dzieci
Olha Lukovska, Ukraina
Plakat przeciw wojnie
Lilia Atnazheva, Ukraina
Bodziec do nowego życia zniszczonego Domu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Basztance
Tatev Khachatryan, Armenia
Do pokoju przez sztukę
dr Tetyana Nestorenko, Ukraina
Projekt wsparcia naukowców i studentów z Ukrainy
Irina Tkeshelashvili, Gruzja
Ambasadorzy Kościoła Pokoju
Relacja ze Stypendium Kościuszkowskiego
Witamy nowych
absolwentów!
Wydarzenia roku
akademickiego 2022/2023
26 IX 2022
Inauguracja Programu
Uroczysta inauguracja roku akademickiego XXIII edycji Programu im. Lane’a Kirklanda oraz VII edycji Programu Kirkland Research odbyła się na Uniwersytecie Opolskim. Wykład inauguracyjny na temat „Śląsk – miejsce, w którym jesteśmy, rys historyczno-kulturowy” wygłosił dr Michał Jakubik.
21-30 IX 2022
Program orientacyjno-przygotowawczy
Uroczysta inauguracja roku akademickiego XXIII edycji Programu im. Lane’a Kirklanda oraz VII edycji Programu Po raz pierwszy organizatorem orientacji dla stypendystów był Uniwersytet Opolski, z ramienia którego koordynatorem była absolwentka naszego Programu Antonina Kalinichenko. Program merytoryczny był niezwykle interesujący, jednak nowym Kirklandystom najbardziej podobała się wizyta w Muzeum Polskiej Piosenki. Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Każdy zwiedzający otrzymuje zestaw: audioprzewodnik i komfortowe słuchawki, co pozwala mu indywidualnie zwiedzać wystawę i słuchać wybranych piosenek tak długo, jak chce. Hitem Muzeum okazały się budki do nagrywania piosenek, w których każdy zwiedzający może zarejestrować swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę.
8-9 XI 2022
Research Method Workshop
Warsztat prowadzony był online w języku angielskim. Poświęcony został metodologii w naukach społecznych i z założenia dostosowany był do potrzeb stypendystów KRES. Prowadzący: Irina i Joshua Dubrow oraz Ilona Wysmułek z IFIS PAN.
13-29 XII 2022
Cykl szkoleń: Metodyka pisania artykułów naukowych w Polsce i krajach anglosaskich
Warsztaty prowadziła dr hab. Anna Wojciuk. Omówiono kluczowe elementy decydujące o wartości merytorycznej artykułu, oraz proces oceny artykułów przez redakcje czasopism naukowych, w tym kryteria akceptacji artykułów i rolę anonimowych recenzji (peer-review).
22-23 XI 2022
Open Eyes Economy Summit
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Open Eyes Economy Summit była wiarygodność ekonomiczna państwa i przedsiębiorstw oraz jej wpływ na gospodarkę. W konferencji wzięło udział 14 Stypendystów Kirklanda i Kirkland Research (pięć osób z Ukrainy, trzy osoby z Gruzji, dwie z Kazachstanu oraz po jednej osobie z Armenii, Azerbejdżanu, Kirgistanu i Uzbekistanu). Stypendyści zapoznali się między innymi z takimi zagadnieniami, jak: kwestia praw człowieka w biznesie, sposoby budowania i wzmacniania pozytywnego employee experience w środowisku pracy, społeczny i instytucjonalny wymiar regeneracji miast wobec wyzwań klimatycznych oraz dowiedzieli się, jak powinny wyglądać miasta przyjazne dla osób młodych i seniorów.
28-30 XI 2022
Zjazd stypendystów w Poznaniu
Listopadowy zjazd stypendystów odbył się w Poznaniu, mimo że nie mieliśmy w tym roku stypendystów na UAM. Dotychczasowa animatorka Bogna Frąszczak zorganizowała bardzo ciekawy zjazd, który pozwolił tegorocznym stypendystom poznać Poznań. Spotkali się między innymi z pełnomocnikami Prezydenta Miasta ds. Akademickiego Poznania i Młodzieży oraz ds. Smart City. Najciekawsze okazało się zwiedzanie laboratoriów Politechniki Poznańskiej oraz spotkanie w strefie +Jeden – jest to przedsięwzięcie Miasta Poznania i spółki Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, którego celem jest wsparcie przedsiębiorców i osób planujących podjąć działalność gospodarczą. Zjazd zwieńczył udział w koncercie z okazji 50-lecia pracy artystycznej znanego polskiego kompozytora Krzesimira Dębskiego.
23-24 I 2023
Szkolenie z pisania projektów
Coroczne szkolenie z pisania projektów poprowadziła Ewa Romanowska, wieloletnia realizatorka projektów i trenerka, członkini zarządu Fundacji Borussia. Uczestnicy (17 stypendystów, z Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu i Ukrainy) wybrani zostali na podstawie zgłoszeń zawierających proponowany opis projektu własnego autorstwa. Uczestnicy pracowali na konkretnych przykładach wypracowywanych przez siebie projektów. Warsztaty były atrakcyjne i skuteczne. Po szkoleniu ogłoszone zostały konkursy na mini-granty: na projekt miejski oraz obchody Dnia Kirklandysty.
26-28 I 2023
Zjazd stypendystów w Warszawie
Jak zwykle program zjazdu w Warszawie obejmował m.in. wizytę w Sejmie RP, gdzie stypendyści zostali przyjęci przez panią marszałek Małgorzatę Gosiewską, a następnie obejrzeli fragment posiedzenia izby. Stypendyści odwiedzili również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, gdzie odbyło się spotkanie z wicedyrektor Departamentu Wschodniego, panią Anną Kostrzewą-Misztal. Na Uniwersytecie Warszawskim wysłuchali wykładu prof. Huberta Kowalskiego, dyrektora Muzeum UW. Spacerując po Starym Mieście, zwiedzili Zamek Królewski, a wieczorem obejrzeli musical „Aida” w teatrze Roma.
26 I 2023
Zakończenie Programu KRES w semestrze zimowym
26 stycznia na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczystość zakończenia tegorocznej edycji Programu KRES oraz wręczenia dyplomów nowym absolwentom. Stypendyści przedstawili krótkie prezentacje swoich projektów badawczych. Dwa projekty dotyczyły prawa, dwa ekonomii i zarządzania, a dwa kolejne zarządzania w edukacji i w służbie zdrowia.
24-28 II 2023
Rozpoczęcie Programu KRES w semestrze letnim
Pod koniec lutego odbył się program przygotowawczy dla grupy 6 nowych stypendystów naukowej ścieżki Programu, którzy rozpoczynali swój pobyt od II semestru. Program zorganizowany został w Krakowie i jego głównym celem było zapoznanie stypendystów ze sprawami organizacyjnymi Programu KRES oraz zintegrowanie ich z krakowską grupą stypendystów Kirklanda. Elementem tej integracji były wspólne warsztaty w Muzeum Obwarzanka.
20-22 III 2023
Warsztaty z prezentacji naukowych
Specjalnie dla uczestników II tury KRES oraz pozostałych stypendystów-naukowców zorganizowane zostały we Wrocławiu warsztaty z prezentacji naukowych, przeprowadzone przez Piotra Czekierdę z Collegium Vratislaviense. Wieloletnie doświadczenie w pracy na styku nauki i jej popularyzacji (a nawet biznesu) pozwoliło mu pokazać inną perspektywę osobom mocno ukształtowanym przez środowiska uniwersyteckie. Warsztaty były ciekawe i osiągnęły swój cel – skłoniły naukowców do zastosowania mniej formalnej, bardziej przejrzystej formy prezentacji, zwrócenia większej uwagi na odbiorcę i odważnego wprowadzania metod interaktywnych. W warsztatach wzięło udział 12 uczestników.
22-24 III 2023
Zjazd stypendystów we Wrocławiu
Program zjazdu był bardzo bogaty. W Urzędzie Marszałkowskim Kirklandyści zostali przyjęci przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Andrzeja Jarocha, a na UWr wysłuchali wykładu dr. Karola Chwedczuka-Szulca z Zakładu Polityki Zagranicznej i Zagrożeń Globalnych, poświęconego zmianom ładu globalnego. Spotkali się też z przedstawicielem Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) i kierownikiem Projektu Study in Wrocław, Mirosławem Lebiedziem, który opowiedział im o pracy w przestrzeni dawnej fabryki zaadaptowanej na potrzeby domu akademickiego BASECAMP. Stypendyści poznali nowoczesne metody promowania ekologii w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, wysłuchali koncertu w Oratorium Marianum i wzięli udział w warsztatach tańca dawnego. Uczestniczyli też w obchodach święta Navruz – nowego roku obchodzonego przez stypendystów z Azji Centralnej.
31 III - 1 IV 2023
Warsztaty z prowadzenia prezentacji
Drugie warsztaty dotyczące prezentacji zostało pomyślane jako warsztaty dla osób o bardziej praktycznym, nie-naukowym profilu i były prowadzone przez Tadeusza Rudzkiego, trenera z Fundacji Edukacja dla Demokracji. Szkolenie odbyło było w całości on-line, ale jak zwykle prowadzone było dynamicznie i różnorodnie, składało się z sesji ogólnych, pracy w grupach, pracy własnej, a także indywidualnych konsultacji. Warsztaty dostarczyły wielu narzędzi przydatnych przy tworzeniu prezentacji i spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem uczestników.
29 VI 2023
Zakończenie Programu Kirklanda 2022/2023
Uroczystość zakończenia roku odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim. Wykład wygłosił dr Dawid Kostecki, Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który zachęcił absolwentów do korzystania z oferty programów NAWA. Wszyscy stypendyści otrzymali dyplomy i książki pamiątkowe swojego rocznika. Uroczystość uświetnił koncert Berika Batyrkhana, tegorocznego stypendysty, który zagrał na starożytnym tureckim instrumencie smyczkowym o nazwie kobyz, rozpowszechnionym wśród Kazachów, Karakalpaków, Baszkirów i Tatarów.