nr 43
WRZESIEŃ 2024
Aleksander Kuczabski, Ukraina
Stypendysta rocznika 2004-2005
Wizyta na Uniwersytecie Gdańskim i prace nad organizacją studiów podyplomowych pt. „Gospodarka przestrzenna w odbudowie Ukrainy”
Współautorka: prof. Orystlava Sydorchuk, Politechnika Lwowska
Uniwersytet Gdański aktywnie wspiera Ukrainę od samego początku wojny. Zebrane dotychczas doświadczenia stały się ważnym dorobkiem, który został już przedstawiony na dwóch dorocznych konferencjach „Solidarni z Ukrainą”, zorganizowanych w uniwersyteckich murach przez Narodową Agencję Współpracy Akademickiej (W obu Konferencjach uczestniczyli przedstawiciele PK, przyp. red.). Dynamicznie zmieniająca się obecnie sytuacja wymaga wdrożenie nowych form wsparcia i współpracy.
Jednym z nowatorskich przedsięwzięć, realizowanych na Uniwersytecie, było uruchomienie jeszcze w tym roku akademickim studiów podyplomowych „Gospodarka przestrzenna w odbudowie Ukrainy”. Samo uruchomienie takich studiów nie było łatwe, gdyż studia realizowane będą w języku ukraińskim i będą uwzględniać ukraińskie realia. Zatem bez współpracy ze strony ukraińskich ekspertów sprawa nie miałaby szans na sukces. Aby sprostać takiemu wyzwaniu do Fundacji Liderzy Przemian zgłoszony został projekt. Finalnie projekt uzyskał wsparcie w ramach konkursu „Granty absolwenckie”, zorganizowanego dla Absolwentów Programu Kirklanda mieszkających w Polsce.
Celem projektu było stworzenie polsko-ukraińskich zespołów dydaktycznych pracujących nad uruchomieniem planowanych studiów podyplomowych. Oczekiwanym rezultatem było przygotowanie przez ukraińskich wykładowców (wspólnie z kolegami z UG) syllabusów przedmiotów, przewidzianych na studiach podyplomowych.
Doskonałym gruntem stała trwająca już od wielu lat dwustronna współpraca pomiędzy Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego a Katedrą Rozwoju Regionalnego i Lokalnego Politechniki Lwowskiej. W maju br. zorganizowane zostało wspólnie seminarium naukowe pt. „Europejskie doświadczenia w zarządzaniu zagospodarowaniem przestrzennym dla powojennej odbudowy Ukrainy”, podczas którego wystąpili goście z Politechniki Lwowskiej: profesor Orystlava Sydorchuk, dr Kateryna Bliszczuk, dr Ivanna Kozak, dr Oleksandra Niema. Informacje o wydarzeniu zostały opublikowane na stronie internetowej pracowników naukowych katedry rozwoju regionalnego i lokalnego Politechniki Lwowskiej: https://www.facebook.com/share/p/6tELA7yeDo9ygTFP/
Różnorakie spotkania na Uniwersytecie umożliwiły nawiązanie nowych kontaktów, ciekawe dyskusje przy kawie, zapoznanie się z procesem dydaktycznym. Pogoda również tym razem dopisała. Wizyta w Gdańsku była dla gości z Ukrainy wspaniałą okazją nie tylko dla realizacji ambitnych planów naukowych. Czas nad Bałtykiem był wykorzystany również na odpoczynek i odstresowania się od wojny, która wciąż trwa w Ukrainie i wpływa negatywnie na stan emocjonalny każdego Ukraińca. Wycieczki na Stare Miasto, plażę w Brzeźnie, do parku Oliwskiego pozwoliły na odzyskanie tak ważnej równowagi emocjonalnej, podarowały niezapomniane chwile spokoju i radości.
Nowe studia podyplomowe „Gospodarka przestrzenna w odbudowie Ukrainy” w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego powstają z myślą o pracownikach jednostek samorządu terytorialnego w Ukrainie, odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne, rewitalizację i obszary dziedzictwa, osobach, które chcą zajmować się zawodowo planowaniem przestrzennym w administracji samorządowej w Ukrainie, przedstawicielach organizacji pozarządowych zainteresowanych zagadnieniami planowania przestrzennego i jakością przestrzeni w miastach i gminach. Same studia będą się odbywały w podstawowej części w trybie online. Językiem studiów będzie język ukraiński. W tym celu do prowadzenia studiów będą zaangażowane osoby z Ukrainy, które wspólnie z polskimi wykładowcami z UG będą tworzyć zespoły dydaktyczne. Zaprezentowany projekt ma na celu umożliwienie organizacji wspólnej pracy nad syllabusami nowych przedmiotów dla ukraińskich i polskich wykładowców, wypracowanie spójnej koncepcji prowadzenia zajęć przez obie strony (polską i ukraińską), przygotowanie do przyszłej efektywnej współpracy w formie online.
Pobyt uczestnicow został częściowo sfinansowany w ramach Konkursu „Granty absolwenckie” Fundacji Liderzy Przemian, zorganizowanego dla Absolwentów Programu Kirklanda mieszkających w Polsce.