Przejdź do treści

Main Navigation

kirkland logo
  • Strona główna
    • Aktualności
  • O programie
    • Program Kirklanda
    • Program Kirkland Research
    • Historia programu
    • Lane Kirkland – patron programu
    • Administrator
    • Fundator
    • Zespół programu
    • Statystyki
    • Alumni
  • Dla kandydatów
    • Oferta programu
    • Uczelnie afiliacji
    • Zasady rekrutacji
    • Kalendarz rekrutacji
    • Nauka j.polskiego
    • FAQ
  • Dla stypendystów
  • Dla absolwentów
  • Kontakt

nr 43

WRZESIEŃ 2024

Biuletyn Programu Stypendialnego im. Lane'a Kirklanda

Drodzy Kirklandyści!

Z dumą i radością przedstawiamy Wam TYSIĘCZNĄ Absolwentkę Programu Kirklanda!  Tak – jest Was już ponad tysiąc!

 

W tym roku do grona Absolwentów Programu dołączyły kolejne 34 osoby – tym samym liczba  absolwentów Programu Kirklanda przekroczyła 1000 osób. Symboliczny Dyplom 1000 Absolwenta otrzymała Maryna Ohorodniichuk, stypendystka z Ukrainy.

To niezwykłe – Absolwenci Kirklanda to społeczność tak duża, tak różnorodna, że nie mamy chyba szans, by spotkać się wszyscy razem fizycznie, a jednocześnie wciąż słyszymy, że dla wielu z Was to środowisko jest jak rodzina!

To dla nas niesamowita radość, że aż tyle osób mogło skorzystać z oferty Programu.

 

Zapraszamy do czytania poniżej o wszystkim, co działo się w ostatnim roku akademickim, w którym też przyznaliśmy chyba rekordową liczbę mini-grantów i dofinansowań do wyjazdów na konferencje w Polsce. Cieszymy się, że coraz chętniej korzystacie z tych elementów Programu. Mamy nadzieję, że projekty, które przedstawiamy w Biuletynie będą dla Was inspiracją.

 

 

Spis treści

WHO IS WHO

1000 Absolwentka Programu Kirklanda

O tym, co się działo w ostatnim roku

Mariia Dehtiarenko, Ukraina

TEATR ŁĄCZY. Projekt w Lublinie

Iryna Mysko, Ukraina

DZIAŁAMY NA RZECZ INNYCH. Projekt grupy krakowskiej

Z życia absolwentów

Olga Kotsiuruba, Ukraina

Centrum Pomocy w Dokumentowaniu Zbrodni Wojennych

Davit Totadze, Gruzja

Dziennikarze mają prawo zabierać głos

Khrystyna Nikolaichuk, Ukraina

ŻYCIE PO KIRKLANDZIE. ODCINEK 1: DESIGN THINKING Kilka słów o realizacji grantu w ramach konkursu dla Absolwentów

Liliia Atnazheva, Ukraina

Co nowego w Basztance

Antonina Kalinichenko, Ukraina

Wystawa zdjęć Oksany Chornej „Kobiety i wojna”

Aleksander Kuczabski, Ukraina

Nowe studia podyplomowe „Gospodarka przestrzenna w odbudowie Ukrainy”

Hanna Petsko, Białoruś

SEN O KWIATACH

Oleh Risnyy, Ukraina

Szkolenia ratownicze w obliczu wojny

Sergii Iaromenko, Ukraina

Światowy Kongres Piasa 2024

dr Ksenia Alpern, Ukraina

Uczestnictwo w Open Science Forum w Katowicach

dr Lyubov Klapkiv, Ukraina

XIX Konferencja Mikrofirma 2023 – Forum Wspierania Przedsiębiorczości

Andrii Derkach, Ukraina

WEBINAR POLSKO-UKRAIŃSKI: EWALUACJA W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

Natalia Krasilnikova, Ukraina

JAK POWSTAJE FILM DOKUMENTALNY „KOBIETY I WOJNA”

Joanna Stanisławska

TRÓJKA W GRUZJI

Witamy nowych
absolwentów!

Wydarzenia roku
akademickiego 2023/2024

25 IX 2023

Inauguracja Programu

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 24 edycji Programu im. Lane’a Kirklanda oraz 8 edycja Programu Kirkland Research odbyła się na Uniwersytecie Łódzkim. Wykład inauguracyjny nt. efektów polskiej transformacji ekonomicznej wygłosiła prof. dr hab. Anna Fornalczyk.

21-30 IX 2023

Program orientacyjno-przygotowawczy

W tym roku organizatorem programu orientacyjno-przygotowawczego była organizacja Level Up z Łodzi we współpracy z Absolwentem Programu Kirklanda – Romanem Sacharowem, który reprezentował Uniwersytet Łódzki. Celem programu było przygotowanie stypendystów do pobytu w Polsce, zarządzania swoim czasem i funduszami podczas trwania stypendium oraz przedstawienie stypendystom charakteru polskich uczelni, a także uwrażliwienie na różnice kultrowe w grupie.
Stypendyści zwiedzili z przewodnikiem centrum Łodzi, Księży Młyn oraz Muzeum Miasta Łodzi, odwiedzili łódzkie ZOO i orientarium oraz Muzeum Kinematografii, wzięli udział w grze miejskiej, obejrzeli musical „Pretty Women” w Teatrze Muzycznym w Łodzi.  Niewątpliwą atrakcją był wieńczący sesję orientacyjną spacer w ramach Light Move Festival.

27-29 XI 2023

Zjazd Stypendystów w Poznaniu

Zjazd został zorganizowany przez poznańską animatorkę Bognę Frąszczak. Stypendyści wysłuchali wykładu prof. Jacka Pyżalskiego na temat kompetencji cyfrowych młodych ludzi, wykładu dr Agnieszki Kozłowskiej na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych oraz prelekcji dotyczącej współpracy Miasta Poznania z przedsiębiorcami, a także spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, przedstawicielami Strefy +Jeden i przedstawicielami Stowarzyszenia Pogotowie Społeczne. Wysłuchali także prezentacji Michał Łakomskiego, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City.

30 XI - 1 XII 2023

Warsztaty z prezentacji naukowych dla KRES

Warsztaty z prezentacji naukowych przeprowadzone były w Poznaniu już po raz drugi przez Piotra Czekierdę z Collegium Vratislaviense. W warsztatach wzięło udział 10 uczestników – głównie naukowców i wykładowców. Trener pracował metodami interaktywnymi, a wieloletnie doświadczenie w pracy na styku nauki i jej popularyzacji pozwoliło mu pokazać inną perspektywę osobom mocno ukształtowanym przez środowiska uniwersyteckie. Mimo że warsztaty były bardzo intensywne, grupa pracowała z dużym zaangażowaniem i, podobnie jak grupa ubiegłoroczna, jednogłośnie oceniła szkolenie jako bardzo udane.

11 XII - 12 XII 2023

Warsztaty: Komunikacja w biznesie, zarządzanie dobrami intelektualnymi i zastosowanie wyników badań społecznych

Interaktywne warsztaty komunikacji i zarządzania wynikami na licznych przykładach z codziennej praktyki naukowo-biznesowej były przeprowadzone dla Stypendystów o profilu naukowym. Szkolenie on-line poprowadził dr Zbigniew Krzemiński, współzałożyciel i główny konsultant spółki CoWinners, zajmującej się od kilkunastu lat komercjalizacją wyników badań. W warsztatach wzięło udział 12 Stypendystów.

22-23 I 2024

Szkolenie z pisania projektów

Szkolenie prowadzone było przez Ewą Romanowską, wieloletnią realizatorką projektów i trenerką, związana z Fundacją Borussia, która parokrotnie prowadziła już takie szkolenia w poprzednich edycjach Programu. Uczestnicy (łącznie 19 osób, z Armenii, Białorusi, Gruzji, Kirgistanu, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu) wybrani zostali na podstawie zgłoszeń zawierających proponowany opis projektu własnego autorstwa.

26-28 I 2024

Zjazd Stypendystów w Warszawie

Tradycyjnie w styczniu odbył zjazd stypendystów Kirklanda w Warszawie. Trzydniowe spotkanie stanowiło doskonałą okazję do bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami świata polityki, międzynarodowych organizacji, NGO i kultury. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pracownicy Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR):  Katya Andrusz, Rzeczniczka ODIHR, oraz Ulvim Akhundlu, Zastępca Szefa Wydziału Wyborczego ODIHR. Ponadto uczestnicy mieli okazję rozmawiać z Anną Kostrzewą Misztal, Zastępcą Dyrektora Departamentu Wschodniego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym Krzysztofem Zanussim.

13-15 III 2024

Zjazd Stypendystów w Lublinie

Lubelska grupa stypendystów, organizator tego spotkania, przygotowała program pod hasłem „Smakuj życie”. Zjazd rozpoczął się wykładem inauguracyjnym dr hab. Małgorzaty Adamik-Szysiak na temat brandingu. Uczestnicy zjazdu spotkali się także z przedstawicielami Urzędu Miasta Lublin w Trybunale Koronnym, obejrzeli wystawę „Lublin. Pamięć miejsca” oraz spektakl Teatru NN „Opowieści z nocy”. Jednym z nowych punktów programu, który prawdopodobnie wpisze się na stałe do kalendarza Programu Kirklanda, była wieczorna impreza w stylu lat 20-tych z okazji urodzin Lane’a Kirklanda przygotowana z inicjatywy samych stypendystów oraz animatorki lubelskiej.

12-13 IV 2024

Warsztaty z prowadzenia prezentacji dla PK

Warsztaty prowadzone były przez Tadeusza Rudzkiego, trenera z Fundacji Edukacja dla Demokracji, od lat współpracującego z Programem. Warsztaty poprowadzone były w całości on-line.

27 VI 2024

Zakończenie Programu Kirklanda

Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Urszuli Gacek, byłej Ambasador RP przy Radzie Europy w Strasburgu i Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku, senatorki i europosłanki, która przedstawiła kulisy swojej pracy w dyplomacji w krajach Europy Wschodniej i Azji Centralnej, z których pochodzą stypendyści Programu Kirklanda.

Archiwum Biuletynów

42 Wrzesień 2023
41 Grudzień 2022
40 Maj 2022
Kirkland Logo
  • Strona główna
  • O programie
  • Dla kandydatów
  • Dla stypendystów
  • Dla absolwentów
  • Kontakt
Biuro Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda
Fundacja Liderzy Przemian
Al. Jerozolimskie 133 lok. 56
02-304 Warszawa
fundacja@leadersofchange.pl
Fundator
Administrator
projekt i realizacja strony www: Andrij Fil & Rock The Web