nr 43
WRZESIEŃ 2024
Andrii Derkach, Ukraina
Stypendysta rocznika 2014-2015
WEBINAR POLSKO-UKRAIŃSKI: EWALUACJA W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
W obliczu zbliżającego się członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, kwestia reformy administracji publicznej nabiera szczególnego znaczenia. Jednym z kluczowych elementów tej reformy jest wprowadzenie systematycznej ewaluacji polityk publicznych.
Wspólne przedsięwzięcie Ukraińskiego Stowarzyszenia Ewaluacyjnego, Ministerstwa Rozwoju Gmin, Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Ukrainy oraz Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego zaowocowało organizacją webinaru poświęconego tej tematyce. Wydarzenie, które odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Liderzy Przemian, zgromadziło ekspertów z obu krajów.
Główne tematy webinaru:
Czym jest ewaluacja w administracji publicznej? – Monika Bartosiewicz-Niziołek, prezes Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego, przedstawiła podstawowe pojęcia związane z ewaluacją oraz omówiła jej znaczenie dla efektywności działań administracji publicznej.
Instytucjonalizacja ewaluacji w Polsce – Piotr Stręboszewski, kierownik Krajowej Jednostki Ewaluacyjnej w Ministerstwie Funduszy i Rozwoju Regionalnego RP, podzielił się doświadczeniami Polski w budowaniu systemów ewaluacji na poziomie centralnym i regionalnym.
Ewaluacja na poziomie lokalnym – Tomasz Kupiec, adiunkt Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawił wyniki badań dotyczących stosowania ewaluacji w polskich gminach.
System Monitorowania Usług Publicznych – Marek Śliwiński, były pracownik Ministerstwa Cyfryzacji RP, zaprezentował unikalny system, który umożliwia porównanie kosztów i wyników usług publicznych na poziomie wszystkich gmin w Polsce.
Rozwój kultury ewaluacyjnej w Polsce – Profesor Leszek Korporowicz oraz Monika Bartosiewicz-Niziołek omówili historię i cele Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego oraz przedstawili plany na przyszłość.
Zasady przewodnie ewaluacji – Anna Kierzkowska-Tokarska zaprezentowała Zasady Przewodnie Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego, które stanowią zbiór dobrych praktyk dla ewaluatorów.
Współpraca polsko-ukraińska
Oprócz organizacji webinaru, dzięki wsparciu Fundacji Liderzy Przemian, trwają prace nad tłumaczeniem na język ukraiński książki „Poradnik ewaluacji dla administracji publicznej”. To kolejne przedsięwzięcie mające na celu transfer wiedzy i doświadczeń między Polską a Ukrainą w zakresie ewaluacji.
Webinar był ważnym wydarzeniem, które przyczyniło się do wymiany doświadczeń i wiedzy między polskimi i ukraińskimi ekspertami w dziedzinie ewaluacji. Organizatorzy mają nadzieję, że będzie to początek owocnej współpracy, która przyczyni się do rozwoju kultury ewaluacyjnej na Ukrainie oraz wzmocnienia współpracy między obu krajami.