nr 43
WRZESIEŃ 2024
Khrystyna Nikolaichuk, Ukraina
Stypendystka rocznika 2022-2023
ŻYCIE PO KIRKLANDZIE. ODCINEK 1: DESIGN THINKING. Kilka słów o realizacji grantu w ramach konkursu dla Absolwentów
W rolach głównych:
Khrystyna Nikolaichuk, absolwentka Programu Kirklanda 2022/23 – uczestniczka szkolenia;
Design Thinking Institute – organizator szkolenia;
Fundacja Liderzy Przemian, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności – mecenasi
„Nauka jest jak niezmierne morze.
Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”
Stefan Żeromski
Program imienia Lane’a Kirklanda jest wyjątkową szansą na zmiany i rozwój, w tym rozwój przez całe życie. Niewątpliwą zaletą bycia członkiem Rodziny Kirklanda są różne możliwości w postaci grantów, które Organizatorzy oferują swoim Absolwentom, nawet – żartobliwie rzecz ujmując – świeżo upieczonym, czyli takim, jak ja.
Jako stypendystka Programu imienia Lane’a Kirklanda w ciągu 9 miesięcy zgłębiałam tajniki nowej dla mnie metody design thinking. Pragnąc poznać tę metodę od strony zarówno teoretycznej, jak i praktycznej uczęszczałam na zajęcia z myślenia projektowego na UMCS, odbyłam dwa staże i napisałam pracę dyplomową „Design thinking – kreatywność w działaniu (doświadczenia polskiej edukacji)”. W tej dziedzinie jednak byłam zupełnym nowicjuszem, wszystkiego uczyłam się od podstaw. Ponadto prowadzenie warsztatów lub koordynowanie procesów design thinking wymagają wprawy i długotrwałej praktyki. Niezwykle atrakcyjny pod tym względem był Kurs Moderatora Design Thinking (Warszawa, 27-29 września 2023 r.), mający na celu podniesienie kompetencji zarządzania pracą w zespole metodą design thinking. Szkolenia zostały zorganizowane przez Design Thinking Institute, rozpowszechniający i wdrażający tę metodę w polskich firmach i organizacjach od 2012 roku. O działalności tego instytutu dowiedziałam się jeszcze podczas pobytu na Programie w ramach stażu zawodowego w Toruniu, a zatem oferta, którą zobaczyłam, była naprawdę kusząca: chciałam bowiem doskonalić się jako moderator design thinking. Postanowiłam spróbować swoich sił w konkursie grantów dla Absolwentów Kirklanda i pozyskać częściowe dofinansowanie mojego udziału w szkoleniach. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Liderzy Przemian oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności niemożliwe stało się możliwe: o krok zbliżyłam się do realizacji swoich planów zawodowych. W ciągu trzech dni doświadczałam pracy design thinking, przechodząc przez jej kolejne etapy: empatię, diagnozę potrzeb, generowanie pomysłów, prototypowanie oraz testowanie. Pracowałam w różnych zespołach, szukając kolejnych rozwiązań. Zdobyłam naprawdę cenne doświadczenie oraz poznałam nowych ludzi, polskich specjalistów z różnych branż, co z kolei niewątpliwie poszerzyło moje horyzonty i – mam nadzieję – otworzy kolejne możliwości współpracy. Nowe umiejętności na pewno przydadzą mi się zarówno w pracy nad własnymi projektami, jak i w realizacji przyszłych planów zawodowych, w tym w prowadzeniu warsztatów w ukraińskich firmach, ośrodkach kulturalnych i edukacyjnych.
Z całego serca dziękuję Fundacji Liderzy Przemian oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności za wsparcie oraz wiarę w swoich Absolwentów.
Co to jest Design Thinking?
Design Thinking to podejście do tworzenia nowych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników.
Design Thinking działa w oparciu o następujące założenia:
1. Koncentracja na użytkowniku – dogłębne zrozumienie jego uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb.
2. Kreatywna kolaboracja – spojrzenie na problem z wielu perspektyw, szukanie nowych rozwiązań, wyjście poza utarte schematy.
3. Eksperymentowanie i testowanie hipotez – budowanie prototypów i częste zbieranie informacji zwrotnej od użytkowników.
(https://designthinking.pl/co-to-jest-design-thinking/)