Перейти к содержанию

Main Navigation

kirkland logo
  • Главная
  • О программе
    • Стипендиальная Программа им. Лейна Киркланда
    • исследовательская программа Kirkland Research
    • История Программы
    • Лейн Киркланд Патрон программы
    • Администратор
    • Основатель
    • Структура Программы
    • Выпускники
  • Для кандидатов
    • Предложение программы
    • Аффилированные университеты
    • Правила набора
    • Календарь набора
    • Изучение польского языка
    • FAQ
  • Для стипендиатов
  • Для выпускников
  • Контактная информация

nr 42

Wrzesień 2023

Biuletyn Programu Stypendialnego im. Lane'a Kirklanda

WHO IS WHO

Joanna Pietrzak

Specjalistka ds. komunikacji i współpracy z organizacjami pozarządowymi w jednostkach samorządu terytorialnego, z wieloletnim stażem, swoje doświadczenie zdobywała w urzędach miast oraz instytucjach kultury. W życiu zawodowym i prywatnym stawia na dialog i dobrą komunikację, które są podstawą do porozumienia i rozwoju. Prywatnie mama dwóch nastoletnich synów i opiekunka dwóch psów. Z pasji dyplomowana behawiorystka-zoopsycholog i trenerka szkolenia psów. Od lipca 2023 r. koordynatorka Programu Kirklanda. Witamy w zespole!

Joanno, opowiedz nam trochę o swojej dotychczasowej pracy.

Od początku mojej kariery zawodowej zajmowałam się komunikacją, początkowo w sektorze prywatnym, a potem publicznym – jednostkach samorządu terytorialnego oraz instytucjach kultury. Do moich obowiązków należało między innymi przygotowywanie i prowadzenie kampanii informacyjnych i promocyjnych, dbałość o wydawnictwa, strony internetowe, profile w mediach społecznościowych oraz szeroko rozumianą komunikację. Można powiedzieć, że moim głównym zajęciem była rozmowa, komunikowanie się, czyli coś, co bardzo sobie cenię i uważam, że bez tego trudno jest cokolwiek budować i osiągać. Gdy rozmawiamy, słuchamy i staramy się zrozumieć siebie nawzajem, wówczas wszystko da się rozwiązać, ułożyć, zbudować i dbać o to z sukcesem. Nie ma znaczenia, czy mówimy o wielkich projektach wielkomiejskich, czy też mniejszych pomysłach realizowanych na przykład w bibliotekach czy przez małą grupę osób w organizacji pozarządowej. Wspaniale jest patrzeć, jak ludzie sami się organizują, aby osiągnąć określone cele dla dobra społeczności lokalnej.

Czy współpracowałaś też z organizacjami pozarządowymi?

W samorządzie terytorialnym byłam odpowiedzialna za współpracę z organizacjami pozarządowymi. Jako pełnomocnik burmistrza ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi odpowiadałam za komunikację z NGOs i organizowanie konkursów dotacyjnych. Byłam pierwszą osobą do kontaktu z przedstawicielami organizacji działających w mieście. To zawsze było fascynujące, szczególnie udział w realizacji wielu projektów, które bez ludzi z organizacji pewnie nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Dzięki dobrej współpracy przedstawicieli organizacji i władz miasta można wiele zdziałać. Oczywiście pod warunkiem dobrych chęci obu stron. Jeśli takie są, rzeczy z pozoru niemożliwe, stają się realne, a zyskuje na tym cała lokalna społeczność.

Rozwój społeczeństwa obywatelskiego interesował mnie już od czasów studenckich. Pamiętam, jak przygotowując pracę dyplomową o komitetach obywatelskich na Bielanach i Żoliborzu w Warszawie, spotykałam się z osobami, które najpierw tworzyły komitety, a potem zasiadły w radach miast pierwszej kadencji samorządu terytorialnego. Opowiadały mi wówczas o pierwszych krokach polskiej demokracji lokalnej. Niesamowite jest to, że los sprawił, iż po jakimś czasie trafiłam do Podkowy Leśnej, gdzie w ramach obchodów 30-lecia samorządności terytorialnej, organizowaliśmy panel dyskusyjny o trudnościach, wyzwaniach, niespodziankach, odpowiedzialności i satysfakcji związanej z tworzeniem i wprowadzaniem samorządu terytorialnego w Polsce. Wspominaliśmy wtedy postać prof. Jerzego Regulskiego, którego zaangażowanie, upór i klasa doprowadziły do wprowadzenia reformy samorządowej. A teraz, tutaj w Fundacji Liderzy Przemian jestem koordynatorem programu, którego celem jest dzielenie się polskim doświadczeniem transformacji ustrojowej i integracji z Unią Europejską.

Co Ci się spodobało w naszym Programie, że zdecydowałaś się dołączyć do naszego zespołu?

Spodobała mi się idea. Pomysł, który sprawdza się już niemal ćwierć wieku, na to, żeby wspierać indywidualny rozwój młodych, ambitnych i aktywnych obywateli państw Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej. To wspaniałe, że Polska może dzielić się swoim doświadczeniem i dorobkiem naukowym. Miałam już okazję brać udział w prezentacjach prac stypendystów Programu Kirkland Research. Byłam pod wrażeniem ich osiągnięć i obserwacji, które poczynili podczas czteromiesięcznego stypendium w Polsce. Oczywiście, na podjęcie decyzji o aplikowaniu na stanowisko Koordynatora Programu Kirklanda miały także wpływ pozytywne opinie absolwentów, którzy podkreślają więź ze społecznością Kirklandystów i z dumą wypowiadają się o swoim udziale w Programie. To właśnie rekomendacja jednej z absolwentek programu sprawiła, że ostatecznie postanowiłam wziąć udział w rekrutacji. I tak oto stałam się częścią tej wielkiej Rodziny Kirklanda.

Czym zajmujesz się w wolnym czasie?

Ostatnio mój wolny czas w większości poświęcam na naukę… komunikacji z psami. Ukończyłam kurs zoopsychologa-behawiorysty, jestem trenerem szkolenia psów. Bardzo lubię trenować z moimi psami, Luną i Maliną, patrzeć, jak stopniowo, dzięki systematycznej pracy, osiągamy drobne sukcesy, nie tylko poszerzając repertuar sztuczek, ale też lepiej porozumiewając się na spacerach czy w innych życiowych sytuacjach. Praca z psami uczy cierpliwości i szacunku dla innych istot, pozwala dostrzec niuanse w zwierzęcej mowie ciała, poznać znaczenie sygnałów wysyłanych przez zwierzęta. Komunikacja z naszymi braćmi mniejszymi jest fascynująca – to jak uczenie się obcego języka. A mnie bardzo cieszy, kiedy skuteczna komunikacja przynosi owoce, czy to w postaci zrealizowanego wielkiego projektu, czy też zwykłego, dobrego spaceru z psem.

Uwielbiam też spędzać czas z najbliższymi, podróżować, chodzić po górach. W planach mam zdobycie Korony Gór Polski. Wiem, że w Rodzinie Kirklanda jest dużo miłośników górskich wycieczek, którzy już z sukcesami realizują ten pomysł. Ja chętnie dołączę.

Dziękujemy za rozmowę! I do zobaczenia na górskim szlaku!

Spis treści

WHO IS WHO

Joanna Pietrzak – nowa koordynatorka Programu Kirklanda

O tym, co się działo w ostatnim roku

Khrystyna Nikolaichuk, Ukraina

33-letni kapitan wyrusza w podróż. Początek nowej historii…

Khrystyna Nikolaichuk, Ukraina

Przez bajkę do radości: malowanie ścian sali w przychodni dla dzieci

Gunay Pasha, Azerbejdżan

Wi̇rtualna podróż kulturalna po pi̇ęci̇u krajach

Olena Pozniakova, Ukraina

„Nic dwa razy” - wiersz inspirowany poezją Wisławy Szymborskiej

Z życia absolwentów

Joanna Stanisławska, koordynatorka ds. projektów poststypendialnych PK

Zjazd jubileuszowy rocznika 2008/2009 w Opolu

Lena Kren, Białoruś

Krocz z nami

Tatev Khachatryan, Armenia

Spotkanie kirklandystów w Erywaniu

Halyna Lystvak, Ukraina

„Książka z domu” dla ukraińskich dzieci

Olha Lukovska, Ukraina

Plakat przeciw wojnie

Lilia Atnazheva, Ukraina

Bodziec do nowego życia zniszczonego Domu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Basztance

Tatev Khachatryan, Armenia

Do pokoju przez sztukę

dr Tetyana Nestorenko, Ukraina

Projekt wsparcia naukowców i studentów z Ukrainy

Irina Tkeshelashvili, Gruzja

Ambasadorzy Kościoła Pokoju

Relacja ze Stypendium Kościuszkowskiego

Kirkland Logo
  • Главная
  • О программе
  • Для кандидатов
  • Для стипендиатов
  • Для выпускников
  • Контактная информация
Стипендиальная Программа им. Лейна Киркланда
Фонд «Лидеры преобразований»
Al. Jerozolimskie 133 lok. 56
02-304 Warszawa
fundacja@leadersofchange.pl
Основатель
Администратор
projekt i realizacja strony www: Andrij Fil & Rock The Web