Перейти к содержанию

Main Navigation

kirkland logo
  • Главная
  • О программе
    • Стипендиальная Программа им. Лейна Киркланда
    • исследовательская программа Kirkland Research
    • История Программы
    • Лейн Киркланд Патрон программы
    • Администратор
    • Основатель
    • Структура Программы
    • Выпускники
  • Для кандидатов
    • Предложение программы
    • Аффилированные университеты
    • Правила набора
    • Календарь набора
    • Изучение польского языка
    • FAQ
  • Для стипендиатов
  • Для выпускников
  • Контактная информация

nr 42

Wrzesień 2023

Biuletyn Programu Stypendialnego im. Lane'a Kirklanda

Khrystyna Nikolaichuk, Ukraina

Stypendystka rocznika 2022/2023

33-LETNI KAPITAN WYRUSZA W PODRÓŻ. POCZĄTEK NOWEJ HISTORII…

Tym zdaniem zaczyna się mój pierwszy wpis na Facebooku o udziale w Programie imienia Lane’a Kirklanda. Niewątpliwie to był przełomowy okres w moim życiu. Okres, który przede wszystkim nauczył mnie odwagi w dokonywaniu zmian.

Na poczatku było słowo…

Niespełna rok temu, będąc w wieku chrystusowym, pozwoliłam sobie na pewne eksperymenty, a jeszcze – co było szczególnie niełatwe dla mnie – na akceptację swoich błędów i stawianie czoła nowym wyzwaniom, otwartość na nie. Z zawodu jestem polonistką: od 2006 roku moja kariera zawodowa jest związana z Katedrą Filologii Polskiej na Narodowym Uniwersytecie Lwowskim imienia Iwana Franki. Przeszłam drogę od studentki, później doktorantki aż do wykładowczyni i docentki. Był to cudowny świat, pełen tajemnic językowych, wykwintnych słów i niezwykłych opowieści. Był to cudowny świat, pełen wspaniałych ludzi: kolegów i studentów. W pewnym momencie jednak poczułam OGROMNĄ POTRZEBĘ ZMIAN, zarówno osobistych, jak i społecznych, a receptą na zaspokojenie tej potrzeby okazał się Program imienia Lane’a Kirklanda.

Pójść za głosem serca

Po raz pierwszy o Programie usłyszałam jeszcze za czasów studenckich, poza tym jego absolwentami było kilku moich znajomych – i każdy z nich miał swoją niepowtarzalną historię, której przysłuchiwałam się z zachwytem. Dobrze się czułam jako uważny słuchacz, dociekliwy rozmówca, ale nigdy nie chciałam wcielić się w rolę głównego bohatera. Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad udziałem w Programie, aż pewnego dnia przyszedł najwyższy czas na maleńką rewolucję w moim życiu (i pisząc te słowa, lekko się uśmiecham). Stałam na rozdrożu i tym razem poszłam za głosem serca. Zaczęły się długie poszukiwania nowego (niefilologicznego) obszaru, w którym mogłabym spróbować swoich sił. Po nitce do kłębka dotarłam do design thinking – metody twórczego rozwiązywania problemów, na której skupiłam się podczas mojego pobytu na Programie.

Poczuć wiatr w żaglach

Trzymając mocno ster, wyruszyłam w nieznane. W podróży przyświecał mi określony cel: zgromadzenie materiałów oraz zdobycie praktycznych umiejętności i wiedzy w zakresie rozwoju kreatywności osób dorosłych poprzez stosowanie metody design thinking. Projekt pt. „Design thinking – kreatywność w działaniu (doświadczenia polskiej edukacji)” jest podstawą do realizacji odpowiednich szkoleń, które zamierzam poprowadzić w formie warsztatowej w różnych ukraińskich ośrodkach edukacyjnych, kulturalnych, biznesowych etc. Należy nadmienić, iż moja niezwykła wyprawa nie byłaby tak udana, gdybym nie czuła nieustannego wsparcia Fundacji Liderzy Przemian, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz NAWA: ta wspaniała ekipa stworzyła bardzo dobre warunki, sprzyjające rozwojowi osobistemu, za co jestem wdzięczna z całego serca!

Pragnąc dogłębniej poznać design thinking, postanowiłam doświadczyć pracy tą metodą od strony zarówno członka zespołu projektowego, jak i moderatora warsztatów. Poszczególnych kroków rozwiązywania problemów w zespole uczyłam się wraz ze studentami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na zajęciach z myślenia projektowego, a także na dodatkowych szkoleniach (np. trzydniowy warsztat szkoleniowy w Chatce Żaka przy UMCS). Pierwsze doświadczenie facylitatorskie w zakresie design thinking zdobyłam w ramach stażu zawodowego w Akademii Moderatorów Design Thinking: w styczniu 2023 r. poprowadziłam warsztat edukacyjny na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Relacje z warsztatu przedstawiono w filmiku, umieszczonym na stronie Akademii Moderatora Design Thinking. Nawiasem mówiąc, odrobione przeze mnie zadania domowe zostały załączone w Module „Bonusy” jako inspiracja dla przyszłych kursantów Akademii. Zdobyte doświadczenie wraz ze scenariuszem warsztatów opisałam w swojej pracy dyplomowej. Częścią pracy było także badanie ankietowe, które ujawniło m.in. poziom wpływu pracy metodą design thinking na rozwój osobowości uczestnika zespołu projektowego, w tym jego kreatywności, jak też wady i zalety tej metody. 

Bardzo sobie cenię możliwość odbycia stażu w innych miastach, z czego chętnie skorzystałam: na przełomie maja i czerwca 2023 roku współpracowałam z toruńską firmą Idea Spin sp. z o.o. Tydzień stażu rzeczywiście był wypełniony po brzegi: pracę nad realnym projektem, dużą dawkę nowej wiedzy i umiejętności zawdzięczam dr. hab. Rafałowi Moczkodanowi, prof. UMK w Toruniu, który objął mnie opieką merytoryczną i naukową podczas stażu.

Kirklandysta niejedno ma imię

Projekt, który zrealizowałam w ramach stypendium, był oczywiście głównym zadaniem, które sobie wytyczyłam. Na Programie jednak otrzymałam dużo więcej niż się spodziewałam: skorzystałam z bogatej oferty konferencji, warsztatów, szkoleń, spróbowałam swoich sił jako koordynatorka projektu (konkurs mini-grantów) „Przez bajkę do radości: malowanie ścian w przychodni dla dzieci”, wzięłam udział w projekcie absolwentów „Z wiarą w zwycięstwo!”, a poza tym miałam przyjemność być starościną Lubelskiego SUPERzespołu i na co dzień rozwijać się dzięki moim kolegom z różnych krajów. Kirkland nauczył mnie, jak wydajniej współpracować z innymi ludźmi i znajdować wspólny mianownik, nawet jeśli się nie zgadzamy.

„W taką podróż chcę wyruszyć…”

Gdybym dzisiaj robiła ten pierwszy wpis, to bym napisała: «33-letni kapitan wyrusza w niezapomnianą, fascynującą podróż, która zmieni całe życie«. Ogromnie się cieszę, że odważyłam się na tę przygodę. Pobyt na Kirklandzie nazywam 9 miesiącami miłości, przyjaźni i rozwoju. Był to dopiero pierwszy rejs rozpoznawczy. Ile tych rejsów jeszcze będzie w moim życiu? Nie wiem, ale nadal mocno trzymam ster.

Drogi Czytelniku, Przyszły Kirklandysto, świat stoi przed Tobą otworem. Czerp pełnymi garściami z możliwości, które masz przed sobą na Programie. Carpe diem!

PS: Kirkland – program, ktory zmienia życie. Kirklandysta – człowiek, który zmienia świat.

Spis treści

WHO IS WHO

Joanna Pietrzak – nowa koordynatorka Programu Kirklanda

O tym, co się działo w ostatnim roku

Khrystyna Nikolaichuk, Ukraina

33-letni kapitan wyrusza w podróż. Początek nowej historii…

Khrystyna Nikolaichuk, Ukraina

Przez bajkę do radości: malowanie ścian sali w przychodni dla dzieci

Gunay Pasha, Azerbejdżan

Wi̇rtualna podróż kulturalna po pi̇ęci̇u krajach

Olena Pozniakova, Ukraina

„Nic dwa razy” - wiersz inspirowany poezją Wisławy Szymborskiej

Z życia absolwentów

Joanna Stanisławska, koordynatorka ds. projektów poststypendialnych PK

Zjazd jubileuszowy rocznika 2008/2009 w Opolu

Lena Kren, Białoruś

Krocz z nami

Tatev Khachatryan, Armenia

Spotkanie kirklandystów w Erywaniu

Halyna Lystvak, Ukraina

„Książka z domu” dla ukraińskich dzieci

Olha Lukovska, Ukraina

Plakat przeciw wojnie

Lilia Atnazheva, Ukraina

Bodziec do nowego życia zniszczonego Domu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Basztance

Tatev Khachatryan, Armenia

Do pokoju przez sztukę

dr Tetyana Nestorenko, Ukraina

Projekt wsparcia naukowców i studentów z Ukrainy

Irina Tkeshelashvili, Gruzja

Ambasadorzy Kościoła Pokoju

Relacja ze Stypendium Kościuszkowskiego

Kirkland Logo
  • Главная
  • О программе
  • Для кандидатов
  • Для стипендиатов
  • Для выпускников
  • Контактная информация
Стипендиальная Программа им. Лейна Киркланда
Фонд «Лидеры преобразований»
Al. Jerozolimskie 133 lok. 56
02-304 Warszawa
fundacja@leadersofchange.pl
Основатель
Администратор
projekt i realizacja strony www: Andrij Fil & Rock The Web