nr 42
Wrzesień 2023
Gunay Pasha, Azerbejdżan
Stypendystka rocznika 2022/2023
WIRTUALNA PODRÓŻ KULTURALNA PO PIĘCIU KRAJACH
Żyjemy w czasach rozwiniętej technologii, kiedy głównym źródłem informacji stał się Internet. Jednak wiedza o świecie uzyskana dzięki spotkaniu z innym człowiekiem, przyjrzeniu się czemuś własnymi oczami i osobistym przeżyciom jest łatwiejsza do zapamiętania. Mając to na uwadze, tegoroczni uczestnicy Programu Kirklanda z Krakowa postanowili zrealizować mini projekt, którego głównym celem było spotkanie z uczniami i nauczycielami szkoły w Słomnikach (w okolicach Krakowa) i opowiedzenie im o swoich krajach i ich kulturze.
Słowa kluczowe: stosunki kulturowe, podróże wirtualne, wymiana informacji, ćwiczenia praktyczne.
Projekt obejmował pięć krajów: Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Kazachstan i Ukrainę. Głównym celem było podzielenie się wiedzą na temat kultury, informacji historycznych, obyczajów, charakterystyki kraju, kuchni oraz tradycyjnej muzyki. Najpierw dzieci wysłuchały prezentacji o każdym kraju, a następnie przeprowadzono quiz bazujący na zaprezentowanej wiedzy.
Azerbejdżan: miejsce, w którym Wschód spotyka się z Zachodem
Podczas tej wirtualnej podróży uczniowie mieli okazję odkryć Azerbejdżan jako skrzyżowanie starożytnych cywilizacji, które jest pomostem między Wschodem a Zachodem. Poznanie historycznych skarbów Baku – tętniącej życiem stolicy i podziwianie cudów architektury Starego Miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wywarło na wszystkich głębokie wrażenie. Uczniowie z zadowoleniem przyjęli propozycję skosztowania smaków kuchni azerbejdżańskiej oraz zapoznania się z kulturą herbaty i słodyczy w tym kraju.
Białoruś: ukryty klejnot
Białoruś, położona w samym centrum Europy Wschodniej, przez długi czas była dla wielu zagadką. Uczniowie z radością obejrzeli jej wspaniałe średniowieczne zamki, poznali bogate dziedzictwo literackie i ciepło tradycyjnej kuchni. Informacje o Chagallu były przyjęte z zadziwieniem. Chagall uważany jest za jednego z pionierów sztuki nowoczesnej, znanego ze swojego unikalnego stylu łączącego elementy kubizmu, symbolizmu i fowizmu.
Gruzja: gdzie ożywają legendy
Jak ciekawie było wejść do kraju pełnego mitów i legend – Gruzji! Gruzja to jeden z krajów, w których można podziwiać niesamowite krajobrazy Kaukazu, zwiedzać starożytne jaskiniowe miasta, poczuć gościnność miejscowej ludności oraz odkryć tradycyjny taniec i muzykę na żywo, które od wieków zachwycają publiczność. Nie da się opisać Gruzji bez spróbowania gruzińskiego chaczapuri. Na dodatek uczniowie sami mogli je przygotować.
Kazachstan: dziedzictwo nomadów
Rozległy kraj rozciągający się od Morza Kaspijskiego po góry Ałtaj to miejsce, w którym można przemierzać bezkresne pustynie, odwiedzać starożytne miasta Jedwabnego Szlaku i doświadczyć tradycyjnego stylu życia koczowników. Jakże ciekawie jest zanurzyć się w magicznych melodiach Dombry, poznać smaki kazachskiej kuchni i być świadkiem harmonijnego połączenia nowoczesności z tradycją. Historia i znaczenie kazachskich ozdób okazały się bardzo ciekawe, a uczniowie mieli okazję, by spróbować je samodzielnie wykonać.
Ukraina: gdzie żyje historia
Cóż za fascynująca podróż odbyła się przez historię Ukrainy, ukształtowanej przez stulecia różnych wpływów kulturowych i politycznych. Odkrywanie cudów architektury kijowskich katedr ze złotymi kopułami, brukowanych uliczek lwowskiego Starego Miasta i malowniczych widoków Karpat było naprawdę hipnotyzujące. Dla prowadzących wielką radością było pokazanie uczniom cech melodycznych ukraińskiej muzyki ludowej i tańca. Najbardziej pamiętnym momentem imprezy było wspólne wykonanie ukraińskiej piosenki „Czerwona Ruta”.
Jesteśmy przekonani, że spotkanie z nami i poznanie kultury i historii naszych krajów było dla uczniów niezapomnianym doświadczeniem.
Prowadzący:
Gunay Pasha (Azerbejdżan), Alina Silina (Białoruś), Mariam Gogoladze (Gruzja), Nana Kalandadze (Gruzja), Dana Nigmanova (Kazachstan), Maya Pyvovar (Ukraina), Iryna Zbyr (Ukraina)